Zakup biżuterii to wyjątkowy moment - w końcu to element, który ma zdobić nas i czynić nasze samopoczucie jeszcze lepszym. Nic więc dziwnego, że zależy nam na tym, by biżuteria w każdym momencie prezentowała się nienagannie. Aby tak się stało, niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja jej i dbałość o przechowywanie dodatków. Niestety nie jest możliwe noszenie biżuterii przez cały czas, choć jak wiemy każda kobieta bardzo by tego chciała. Wpływa to jednak na wygląd i może sprawić, że będzie trzeba często wymieniać ulubione dodatki na nowe.
Zebraliśmy najlepsze porady i wskazówki, byście już dzisiaj mogli zadbać o swoją biżuterię.
KIEDY NALEŻY ŚCIĄGAĆ BIŻUTERIĘ?
Wiemy, że piękne kolczyki, bransoletki, naszyjniki i pierścionki chciałoby się mieć na sobie cały czas. Jednak ze względu na możliwe powstawanie uszkodzeń lepiej czasami odłożyć biżuterię do szkatułki. Pierwszym ważnym aspektem jest dbanie o unikanie uszkodzeń mechanicznych takich jak: zarysowania, stłuczenia czy obicia.
Najważniejsze w tym przypadku jest zdejmowanie biżuterii do wszelkich prac domowych i w sytuacjach, kiedy nie jesteśmy pewni czy unikniemy fizycznych kontaktów biżuterii z innymi przedmiotami, które mogłyby doprowadzić do uszkodzeń.
Srebro i złoto bardzo nie lubią kontaktu z detergentami takimi jak: kwas cytrynowy, sok z cytryny, ocet, niektóre kremy, perfumy, dezodoranty, lakier do włosów itp. Silne środki chemiczne zdecydowanie przyspieszają proces matowienia biżuterii - a tego przecież nie chcemy!
Dodatkowo metale, perły i kamienie naturalne reagują na tego typu środki chemiczne zmianą koloru lub trwałym uszkodzeniem powierzchni. Nagromadzenie kremu, balsamu lub kurzu pod kamieniem często powoduje utratę blasku i barwy. Czyszczenie może przywrócić biżuterię do świetności (choć czasem uszkodzenia powierzchni bywają na tyle poważne, że może być to niemożliwe), ale lepiej zapobiegać niż… czyścić.
Dobrym nawykiem jest również ściąganie biżuterii przed uprawianiem sportów (ludzki pot potrafi nieźle dać w kość srebrnej biżuterii), kąpielą, spaniem i wyjściem nad wodę. Niezależnie od tego czy biegasz, pływasz, czy idziesz na saunę - Twoja biżuteria podziękuje Ci za zdjęcie jej pięknym blaskiem!
JAK PRZECHOWYWAĆ BIŻUTERIĘ?
Oprócz unikania wilgoci i uszkodzeń możesz również spowolnić procesy utleniania się powierzchni. Wystarczy, że będziesz pamiętała o odpowiednim przechowywaniu dodatków np. w pudełeczku lub szkatułce. Dłużej nienoszoną biżuterię przed schowaniem najlepiej owinąć w miękką tkaninę lub nawet chusteczkę higieniczną. Dzięki temu ozdoby dłużej zachowają czystą, błyszczącą powierzchnię.
Nie wrzucaj także biżuterii luzem do plecaka, torebki czy portfela. W ten sposób narażasz ją na wyginanie, rysowanie i inne uszkodzenia mechaniczne. Nie mówiąc już o jej zagubieniu! Do naszych zamówień zawsze dołączamy logowane pudełeczka na biżuterię, która ułatwiają jej transport.
Wiele kobiet przed prysznicem lub kąpielą zdejmuje biżuterię w łazience. Niestety wysoka wilgotność oraz opary detergentów mogą mieć zgubny wpływ na srebrne i złote elementy. Najlepiej jest przechowywać biżuterię w suchych pomieszczeniach takich jak sypialnia. Warto też trzymać biżuterię w zamkniętych szkatułkach, aby uniknąć negatywnego działania światła
Podsumowując:
- unikamy wilgoci
- unikamy nadmiernego dostępu powietrza
- unikamy bezpośredniego dostępu promienni słonecznych.
A najlepiej to przechowujemy biżuterię owinięta w miękką tkaninę w specjalnie do tego przeznaczonej szkatułce, jak było to już wspomniane powyżej.
PRZYWRÓĆ BIŻUTERII DAWNY BLASK
Nawet jeśli biżuteria uległa zabrudzeniu, to nic straconego! Możesz ją uratować dzięki tym prostym, domowym sposobom. Pierwszy sposób dedykowany jest dodatkom srebrnym, złotym i pozłacanym. Z kolei w drugim kroku dowiesz się, jak dbać o perły.
Silnie zabrudzone łańcuszki, bransoletki, kolczyki czy pierścionki możesz pozostawić na kilka minut w kąpieli denaturowanej (woda z niewielką ilością denaturatu), a następnie wypłukać i przetrzeć miękką tkaniną (najlepiej flanelą). Możesz również wypróbować kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem amoniaku. Należy pamiętać, aby po kąpieli biżuterii dokładnie ją wypłukać, aby nie pozostały na niej jakiekolwiek pozostałości po tych środkach, gdyż może to doprowadzić do efektów odwrotnych od tych jakie chcemy uzyskać.
Jeszcze lepszym sposobem jest profesjonalne podejście do tego tematu. W tym przypadku potrzebne nam będą specjalne szmateczki do czyszczenia biżuterii nasączone odpowiednią substancją lub profesjonalne płyny do czyszczenia srebra.
Sugerujemy w pierwszej kolejności zanurzyć biżuterię srebrną lub pozłacaną w specjalnym płynie, jednak nie należy trzymać naszych dodatków tam zbyt długi czas (WAŻNE, nie należy zanurzać pereł lub kamieni naturalnych w tych płynach, gdyż może to doprowadzić do uszkodzeń). W kolejnym kroku należy dokładnie wypłukać biżuterię, a następnie ją wysuszyć. Jeśli efekty są zadowalające to w tym momencie kończymy proces przywracania piękna naszym dodatkom, a w przeciwnym wypadku przechodzimy do bardzo delikatnego czyszczenia biżuterii używając w tym celu specjalnej szmateczki. Jesteśmy przekonani, że w 90% ten sposób doprowadzi do ponownego blasku.
Z kolei biżuterię z perłami przechowujemy osobno, najlepiej w woreczkach z naturalnych, przewiewnych tkanin. Bardzo szkodliwa jest dla pereł wysoka temperatura, silne oświetlenie oraz suche powietrze. Aby je odświeżyć, zastosuj ciepłą wody z szarym mydłem. Po opłukaniu w czystej wodzie perły wysusz, delikatnie przecierając miękką i suchą tkaniną (bawełniana, aksamitna lub z włókien bambusowych). Pamiętajmy, że perły są bardzo delikatne i łatwo je uszkodzić. Nie używamy do ich czyszczenia żadnych myjek ultradźwiękowych czy innych substancji chemicznych, które mogą doprowadzić do uszkodzenia naszych pereł.
Gdy zastosujesz te porady, na pewno będziesz długo cieszyła się swoją biżuterią. Może masz biżuterię przekazywaną z pokolenia na pokolenie? Albo chcesz zachować swoją dla przyszłych pokoleń? Niezależnie od tego, jaki jest Twój cel, nasze wskazówki sprawią, że Twoje dodatki pozostaną w najlepszym możliwym stanie w przez długi czas.